Freestyle football - co to jest i jak się tego nauczyć?

Freestyle football – co to jest i jak się tego nauczyć?

Warto przeczytać

Freestyle football to dyscyplina sportowa, wywodząca się z piłki nożnej. Powstała z chęci udoskonalania nowych sztuczek piłkarskich za pomocą różnych części ciała. Ewolucje żonglersko-cyrkowe z piłką mają zasięg globalny, a freestyle football rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Piłkarze, uprawiający freestyle football, łączą w tej dyscyplinie elementy sztuki cyrkowej, breakingu sztuk walki, a nawet akrobatyki. Za ojca freestyle footballu uznaje się Diego Maradonę.

Na czym polega freestyle football?

We freestyle footballu wyróżnia się cztery główne style:

– Air – podbijanie piłki nogami,

– Upper – toczenie i trzymanie piłki na głowie, karku lub klatce piersiowej,

– Sit down – triki wykonywane na siedząco,

– Ground – triki wykonywane na ziemi.

Od momentu powstania tej dyscypliny sportowej jej podstawowym nurtem był styl Air. Z biegiem czasu na popularności zyskiwały inne style – Upper oraz Sit Down. Aktualnie piłkarz, uprawiający freestyle football, powinien być w stanie poradzić sobie ze wszystkim stylami. Najbardziej popularne triki mają swoje nazwy – ATW, LATW, Crossover, Xover, Toebounce, Neck Stall czy Chest Stall.

Co jest potrzebne do uprawiania freestyle footballu?

Freestyle football nie ma żadnych ograniczeń dla zawodników. Zgodnie z mottem Światowej Federacji, jedyne, co jest potrzebne do uprawiania tej dyscypliny sportu, to piłka nożna, buty sportowe męskie, kreatywność i zaangażowanie. Nie obowiązują żadne limity, jeśli chodzi o tworzenie nowych trików oraz ich wykonywanie. Zasad freestyle footballu można nauczyć się z samouczków oraz klipów, powszechnie dostępnych w Internecie. Najważniejsze to znaleźć motywację do zabawy z piłką. Jeśli chodzi o naukę podstawowych trików, to w zupełności wystarczająca jest piłka o rozmiarze 5. W przypadku bardziej zaawansowanych zawodników i sztuczek najlepszym rozwiązaniem będą piłki meczowe. Wybierając buty sportowe do freestyle footballu, warto skupić się na tym, aby były przede wszystkim wygodne. Nie powinno się wykorzystywać do uprawiania tej dyscypliny tradycyjnych piłkarskich korków, ponieważ triki wykonuje się najczęściej na betonie. Odpowiednim wyborem będą sportowe halówki lub turfy. Niezwykle istotna jest tutaj waga butów – im lżejsze, tym lepsze. Lekkość obuwia ułatwia wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych trików.

Turnieje i zawody freestyle football

We freestyle footballu odbywają się Mistrzostwa Świata i Europy oraz zjazdy. Największą oglądalnością cieszą się organizowane pokazy. Przyciągają one tysiące fanów tej dyscypliny. Na arenie międzynarodowej rozgrywane są turnieje, w których biorą udział najlepsi freestylerzy z całego świata. Za największą tego typu imprezę uważa się Masters of The Game (MOTG) oraz  Red Bull Street Style. Poziom zawodników z całego świata jest niezwykle wysoki, a jednak wciąż dążą do doskonalenia swoich umiejętności w tym zakresie. Polscy zawodnicy we freestyle footballu należą do światowej czołówki i od lat zdobywają tytuły na zawodach Mistrzostw Europy i Świata.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments