Kiedy jest tłusty czwartek?

Kiedy jest tłusty czwartek?

Inne tematy Warto przeczytać

Pączki, faworki i inne słodkości – tak, mowa o tłustym czwartku! Mało kto jest w stanie oprzeć się tym wszystkim pysznościom. Słodycze to Twoje drugie imię? Zastanawiasz się kiedy jest tłusty czwartek? Przychodzimy z pomocą.

 

Tłusty czwartek to święto ruchome, w związku z czym nie ma stałej daty. Zasadą jest, że święto to obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W 2020 roku tłusty czwartek obchodzony był 20 lutego. Z kolei w 2021 roku tłusty czwartek przypadnie na 11 lutego.

Historia tłustego czwartku

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd tak właściwie wywodzi się tłusty czwartek? Historia tego święta sięga… starożytności. Już wtedy objadano się tłustymi pączkami, choć w innym wydaniu niż obecnie. Dawniej pączki nadziewano mięsem lub podawano ze skwarkami. W Polsce zwyczaj jedzenia pączków pojawił się dopiero w XVII wieku.

 

Warto wspomnieć, że obchody tłustego czwartku także uległy zmianie na przestrzeni lat. Dawniej święto to obchodzone było bardzo hucznie. Towarzyszyły temu tańce, wróżby czy zaklinanie urodzaju.

 

Tłusty czwartek obchodzony jest również w innych krajach, nie tylko w Polsce. Dla przykładu, w Niemczech obchodzi się go pod nazwą Weiberfastnacht. Obchody tego święta różnią się od tych, które znamy z naszej tradycji. Są one o wiele bardziej huczne niż w Polsce, a zjedzenie czegoś słodkiego schodzi na dalszy plan.

Pączki na świecie

Pączki znaleźć można niemal w każdym zakątku świata. Niektóre z nich przypominają polskie pączki, inne z kolei bardzo się od nich różnią. Jesteś ciekawy jakie pączki jedzą na świecie? Oto kilka przykładów.

 

Kremowe, rozpływające się wręcz w ustach pączki? Takie są Balushahi. Są to pączki wyrabiane głównie w Północnych Indiach, Nepalu czy Pakistanie. Robione są one z jogurtu, a smażone na maśle ghee. To właśnie temu zawdzięczają swoją jedwabistą kremowość.

 

Pączki z aksamitnym kremem? To włoskie pączki Bomboloni. Śmiało można rzec, że jest to jedna z najbardziej wykwintnych wersji pączków. Wyróżnia je także sposób nadziewania. Są one nadziewane od góry, nie od dołu.

 

Zaskoczyliśmy Cię którąś informacją na temat tłustego czwartku? A może skusiliśmy na spróbowanie pączków w innym wydaniu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments