Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie jest właściwie proste jak pozostałe w Polsce, jednak posiada wiele do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w którym mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie nabyły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi ulica Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest znacznie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na domowe danie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i poznaje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to świetne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedyna brama miejska, która wzięła się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z przeciwnej strony warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wybierają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia pracownika w niniejszym regionie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to ponad miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, a również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi toż jedyny z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest osiągalny dla zwiedzających również bogata go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym miejscu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, stara ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments